שוב הנוער בעיר מוכיח את רוחב ליבו. הפעם מדובר בסיפור מרגש על זכייה במלגת הצטיינות מטעם תיכון אח"ע על שם מוישלה עייני ועל פעילות התנדבותית עם הקהילה. היפה בדבר הוא שלאחר הזכייה, הנערה הזוכה הובילה פרויקט התנדבותי יוצא דופן בשילוב החינוך המיוחד. את מלגת ההצטיינות קבלה סתיו ויסמן, בת 18, מד"בית (מדריכה בוגרת) בתנועת המד"צים העירונית- עידן ופעילה במרכז הנוער נוה-גן.

לאחר הזכייה הובילה סתיו פרויקט התנדבותי יוצא דופן בבית ספר הדר בשילוב ילדי החינוך המיוחד של בית הספר, כיתת תקשורת בבית ספר אורי אורבך ובני נוער מתנדבים מטעם מרכז נוער נוה גן של אגף חברה, נוער וצעירים. הפעילות כללה פעילות יצירה ולמידה - את התוצרים של הפעילות, תרמו ילדי החינוך המיוחד לחיילי צה"ל ולגני ילדים בעיר.  חשוב לציין שסתיו יזמה פעילות התנדבותית שבה היו מעורבים גם ילדי החינוך המיוחד ואלו כאמור תרמו את יצירותיהם.  

סתיו ויסמן מספרת על הפרויקט: "היה יפה לראות איך הצלחנו ליצור פורום של בני נוער מטעם מרכז הנוער, יושבים בשילוב ילדי החינוך המיוחד בקבוצות ויוצרים ביחד למען חיילים וילדים. התרגשתי מאוד מרוח הנתינה של ילדי החינוך המיוחד והיה נראה שהם נהנים לתת גם מעצמם".

מה הוביל אותך לבחור דווקא בסוג ההתנדבות הזו?

 "כשהדרכתי בסמינר מד"צים נחשפתי לראשונה לחניכים מהחינוך המיוחד ומאז הקשר עם האוכלוסיה הזו העמיק ולקחתי חלק בפעילות נוספות איתם. אני מאמינה שכל אחד יכול לתרום מעצמו, תרומה היא גם בדברים הקטנים ולא כל דבר חייב להיות במסגרת פרוייקטים גדולים. וזה גם כיף בשבילך, זה משמח אותי יותר ממה שזה משמח אותם."

יש לציין שגם הסיפור מאחורי קבלת המלגה מגש לא פחות. שתי מועמדות, חברות טובות ומדריכות בתנועת המד"צים העירונית חלקו את קבלת המלגה שבפועל הייתה מיועדת לזוכה אחת אך השתיים המליצו זו על השנייה כזכאית לזכייה ולבסוף זכו שתיהן במעמד טקס בית ספרי. את המלגה חלקה סתיו ביחד עם חברתה ושותפתה פז לזר.

גיא אליהו, מנהל אגף חברה, נוער וצעירים: "הסיפור של סתיו ופז מעיד על חשיבות החינוך הבלתי פורמאלי לעיצוב האישיות. מאגר הערכים שאותם צוברים בתנועות נוער, מד"צים מרכזי נוער וקבוצות המנהיגות מגוונות ואיתם בני הנוער יכולים לממש את עצמם וגם לתרום לחברה".

אורנה דוידאי, סגנית ראש העיר וראש אגף הנוער : "שמחה לראות ביטוי לדרך אותם אנו מובילים בחינוך הבלתי פורמאלי בעיר במסגרת אגף הנוער, אנו מעודדים את הנוער להתנדבות ונתינה לצד חיזוק והתפתחות אישית, אני גאה ביוזמה של הנערות המוכשרות ובצוותים שמלווים אותן".