בתאריך 16/8 דיווחנו כי בכוונת העירייה להעביר גנים החרדים לבית האיכר ההיסטורי. כזכור, הגנים החרדים היו ממוקמים ברחוב טרומפלדור והעירייה ניסתה להעביר אותם לבית ספר פיק"א, התושבים התנגדו והעירייה החליטה להעביר אותם לבית האיכר, אחד המבנים הראשונים שנבנו בפתח תקווה, מבנה השייך לאגודת החקלאים.

לאחר פרסום הכתבה, העירייה כבר החלה בעבודות השיפוצים בתוך המבנה.

תושבים שעברו ביום שישי 18.8 במקום הזדעזעו במיוחד לנוכח המראה של לוחות הזיכרון עם שמות האיכרים הראשונים של פתח תקווה שפורקו.

היום מתקיימת פגישה בין אגודת החקלאים לעורך דינה ובה יוחלט האם בכוונת האגודה לפנות לבית המשפט להוציא צו הפסקת עבודות.

" לא יתכן בשום פנים ואופן שיעשו את זה בלי ליווי של אדריכל שימור ובלי התייחסות לתיק התיעוד"


כדי להבין את הנושא מזוית מקצועית, ראיינו את מוניקה כהן אשר שימשה כראש אגף שימור אתרים לפני חצי שנה, במשך 13 שנה:

"בית האיכר שנבנה בתחילת שנות ה-40 הוא מבנה בסגנון הבינלאומי, סגנון בהאוהאוז, מבחינת בעלויות היה שייך לאגודת האיכר ונמסר לעיריית פ"ת באיזשהו הסכם ביניהם, זה לא ממש נמסר בטאבו, יש הסכם כי האגודה התקשתה לשלם ארנונה וכך נוצר הסכם.

המבנה בהיותו מבנה לשימור שנמצא ברשימה הבסיסית לשימור, עשו שם תיק תיעוד, שזה דבר מאד חשוב לכל הנושא של שיפוץ ושימור. המשמעות של תיק תיעוד היא שתיעדו את המבנה מבחינה היסטורית ואדריכלית כדי שכאשר יעשו שיפוצים יוכלו להשתמש בתיק הזה, בתיק יש הוראות שימור.

היה ברור שהמבנה יעבור שיפוץ מתישהו, המטרה לא הייתה ברורה, השתנתה כל כמה חודשים, היו כל מיני תכניות לעירייה ובסופו של דבר בתקופה האחרונה דובר על כך שיהיה שם מרכז ליזמות או מרכז לצעירים.

ואז התבשרנו לפני כמה ימים שהחליטו לעשות שם שיפוצים והמבנה נמסר לאגודת ישראל בעצם לחבר המועצה אליהו ברוכי מסיעת אגודה כי הוא הממונה על הנכסים בעירייה ויהיו שם ארבעה גנים חרדים.

בנושא השימור, מבנה בהאוהאוז מהסוג הזה, הוא לא שימור מחמיר, זאת אומרת שבפנים אפשר לעשות שינויים, כי כבר נעשו שינויים בפנים עם השנים, המבנה בפנים הוא כבר לא איך שהיה במקור, המבנה הוא שימור דרגה ב' חיצוני, כל הקירות החיצוניים, פתחים ועוד שם נתמקד ומתרכז השימור.


ממה שראיתי היום כשהייתי שם, שהם שברו את המסגרות של החלונות, כרגע אני לא יודעת האם יש פגיעה חיצונית בבניין או לא, כשהכל פתוח ופרוץ.

מה שאני אומרת שמבנה מהסוג הזה  לא יתכן בשום פנים ואופן שיעשו את זה בלי ליווי של אדריכל שימור ובלי התייחסות לתיק התיעוד. לא עושים את זה, זה לא קיים. אם יש את שני אלו, אז אני מבחינת השימור נסוגה לאחור ומאד אשמח.

הייתי מנהלת המחלקה לשימור אתרים בעירייה במשך - 13 שנה וטיפלתי בנושא במשך 5 שנים קודם לכן, כיום לצערי הרב אין מישהו ישיר שמחליף אותי. המחלקה עצמה עברה לתחום של החינוך והמורשת, הנושא של השימור הפיזי עבר למנהל הנדסה. כלומר כל הנושא של השימור של המבנה הזה אמור להיות תחת הפיקוח של אגף הנדסה ואדריכלית העיר.

אין היום מישהו שמוביל את נושא השימור בלעדית וזה משהו שאני מאד מצרה עליו."

מוניקה היא גם יו"ר מפלגת מרצ בפתח תקווה ובכובעה זה, שאלנו אותה על מדיניות ראש העיר לגבי מיקום הגנים החרדיים ככלל, מוניקה השיבה: "כל מבנה ציבורי או מבנה של העירייה נמסר לש"ס או לאגודת ישראל."


תגובת דובר העירייה, חזי חקאק:

קודם שמתנגדים צריך לדעת את העובדות לאשורן.

במעבר הגנים לבית האיכר, לא יחול כל שינוי במבנה, והם ימוקמו שם לתקופה זמנית ומצומצמת וזאת עד לסיום הכשרת גנה"י הקבועים.
תמונות עדכניות מעבודות השיפוצים בבית האיכר