בימים אלו הסתיימה עונת הנדידה של עופות דואים שנצפו בשמי פתח תקוה - ראש העין. אלפי ציפורים נקלטו בעמדת התצפית של הצפרית העירונית יהודית קאופמן. להקות ענק הופיעו בשמי העיר וכך גם עופות הנדירים במחוזותינו, כגון עוזנייה, זרון כסוף כהה, שקנאים ועוד.

לסקר הנדידה היו שותפים גם חיל האוויר, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשות שדות התעופה.

לדבריה של יהודית קאופמן, צפרית ומדריכת חוג צפרות פ"ת:

 "נדידת העופות הדואים הסתיימה בימים אלו באזור פ"ת - ראש העין.

במהלך עבודת הסקר המשותפת לצפרים עם חיל האוויר, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשות שדות התעופה, נראו מעל עמדת התצפית שלי בצומת קסם להקה אחת שהייתה מורכבת מ-3,200 ניצים קצרי אצבעות. זה היה אחד המראות המופלאים ביותר שנראו בעונת נדידה זו ומראה יחיד בעונת נדידה אחת. קצה אחד של הלהקה מצאתי מעל אזור כפר קאסם, וקצה שני של הלהקה נמצא מעל פאתיה הדרומיים של ראש העין! כלומר הלהקה הזאת נראתה כמעט מאופק עד אופק! סייעו לי בתצפית שחר בן ארצי ויאיר פישמן.

להקות שקנאים ענקיות שמנו קרוב ל-3,000 פרטים נראו פעמים אחדות במראה מדהים.

במהלך תצפיות אצלי במרפסת ברחוב הירקונים נראתה לפתע עוזנייה שחורה מגיעה מצפון. היא הגיעה בפרישת כנפיים, ראשה נמוך מגובה הכתפיים, וכולה נראית שחורה וענקית. כנפיה היו כבירות ברוחבן וזנבה קצר במיוחד. מקורה נראה לבן וגדול. היא עברה די סמוך לבניין ואח"כ פנתה למערב / דרום מערב.

כמו כן נראו מהמרפסת כפנים לבנים, נשר, זרון סוף מופע כהה הנדיר, שלכים, ועיט גמדי בהיר בחודש נובמבר שזהו שלב מאוחר למעבר של עיט זה באזור. כמו כן נראה בז ערב צעיר, ולמחרת היום נמצא הבז בשדות גבעת השלושה עומד על חוט חשמל במראה נהדר.