בפעם הראשונה בישראל מאות אלפי תלמידים ברחבי הארץ ילמדו על השואה באמצעות לומדות אינטראקטיביות. עמותת "שם ונר" בליווי חינוכי ופדגוגי של משרד החינוך יצרו לומדות, מותאמות לגילאים שונים, ללימוד נושא השואה באמצעות סרטוני אנימציה ופעילות אינטראקטיבית.

מערכת החינוך, באמצעות המחלקה לחינוך חברתי ערכי בחינוך היסודי ומינהל חברה ונוער בחינוך העל יסודי הינם השותפים העיקריים בבניית המסורת של הדלקת נרות אישיים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה שמובילה עמותת שם ונר מאז 2013.

החל משנת 2021 עמותת "שם ונר" החלה בבניית מאגר לומדות אינטראקטיביות לתלמידי בתי ספר בארץ ובקהילות יהודיות בעולם על מנת להנגיש את לימוד נושא השואה לדור הצעיר. העמותה שמה דגש על היכרות החיים ערב המלחמה. כל אחת מהלומדות מהווה פעילות העשרה חווייתית לתלמידים שבעזרתם הם נחשפים לסיפורים אישיים, בהשראת סיפורים אמיתיים, של ניצולים ומאורעות היסטוריים וגם לוקחים חלק בהתקדמות הסיפור. שיטת לימוד זו אופיינית לדור הצעיר של ימינו, שמטרתה העיקרית היא לספק למידה אבל גם לקחת חלק פעיל בחוויה.

בשיתוף עם המחלקה לחינוך חברתי ערכי באגף לחינוך יסודי בהובלת אורית צאירי, הממונה על החינוך החברתי ערכי ביסודי ובליווי צמוד של נורית שפירו, מדריכה ארצית לחינוך חברתי ערכי ולנושא השואה, יצרה העמותה תוצר פדגוגי חדשני ללמידת הנושא.

אורית צאירי, משרד החינוך: הלומדות מיועדות לתלמידים בשכבות השונות ומחולקות לשלוש רמות: ג'-ד', ה'-ו' וז'-י"ב, ניתן לשלב את הלומדות בלמידה פנים מול פנים או בלמידה היברידית.

באמצעות הלומדות התלמידים  זוכים להצצה על החיים ערב המלחמה, במהלכה ולאחר סיומה, והכל מבוסס על סיפורים אמיתיים. התלמידים מתמודדים עם משימות, שאלות ודילמות על מנת להתקדם בסיפור בהתאמה לגיל הלומדים.

בלומדות משולבות משימות שעל התלמיד לבצע כדי להתקדם בסיפור ובלומדות של העל-היסודי התלמידים יתמודדו גם עם שאלות ודילמות. בסוף התלמידים מוזמנים להדליק נר אישי לזכר אחת מהדמויות הנזכרות בסיפור או לזכר נספה אחר לפי בחירתם.

נורה סיפרמן, מנכ"לית העמותה: "אין ספק שהקורונה נתנה דחיפה, אבל כבר קודם הבנו שיש צורך בלרענן ולחדש את הדרך שבה מנגישים נושא השואה לתלמידים ויש לפעול לחיבור הדור הצעיר לנושא כל כך מורכב וחשוב בכלים שמדברים לדור הצעיר ושהם מכירים."

פיתוח הפעילות נעשה עם משרד החינוך ועל בסיס הגישה הפדגוגית להוראת נושא השואה לתלמידים ולפיכך, התכנים, השפה והמשימות במהלך הפעילות - מותאמים לגיל התלמידים. חשוב להדגיש שהלומדות אינן באות להחליף שיעור היסטוריה "רגיל", אלה כחיזוק ובנוסף. בצורה של פעילות חווייתית התלמידים זוכים להכיר סיפור אישי של ניצול, ללמוד על חייו בקהילה ובסביבה שבה חי. פיתוח הלומדות האינטראקטיביות נעשו כולן בזכות תרומות והן מתפרסמות באתר העמותה ופתוחות לשימוש גם לקהל הרחב.

עמותת "שם ונר" פועלת מאז 2013 להנצחת זיכרון השואה לדורות הבאים ולמטרה זו מקדמת מסורת של הדלקת נר זיכרון אישי בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. העמותה בוחרת לעסוק בחיים של האנשים לפני שהפכו קורבנות. לזכור את שמותיהם, את פניהם ואת זהותם, שאותם ניסו למחוק.