הליך משפטי עבור נפגעי תקיפה מינית דומה להליך רפואי כירורגי. הוא יכול לשפר מאוד את איכות חייהם ולהיות חלק מהליך ההחלמה שלהם, אבל הוא גם עלול להיות טראומטי ופוגעני ואף להקשות עוד יותר על הליך שיקומם.

נפגע מינית שמגיע לפתחו של בית המשפט, מייחל להצלה.

הוא מבקש הכרה בפגיעה בו ונושא עיניו לשערי צדק בציפייה לתיקון העולם הטוב והבטוח שהתרסק לו עם הפגיעה.

כניסה להליך משפטי בפגיעה מינית מעבר לכל הקשיים הנלווים, מעמיד בסכנה את התקווה לצדק ולתיקון סדרי עולם ואת התקווה להחלמה מהטראומה בכלל.

בשבוע שעבר התגלגלה לפתחינו הכתבה על זיכויו של נער שבהיותו בן 13 אנס את בת החברים של המשפחה בת ה-6 ופגע בה מינית בהזדמנויות שונות עד גיל 8. היא סיפרה לאחותה שסיפרה להוריה וכך הם הגיעו לפתחו של בית משפט.

הנער עבר תהליך שיקום, הורחק ממשפחתו ולא גוייס לצה״ל.

השופטת בחרה להסתפק בשיקום ופסקה שלא להרשיע אותו בעבירות בהן הוא הודה, כדי לא להכתים את עתידו. הוא יבצע 250 של״צ וישלם לנפגעת 10,000 ש׳.

זהו נושא מורכב מאוד ולכולנו יש נטייה להתרחק מהעיסוק בו. גם אנחנו התלבטנו אם ואיך להיכנס לנושא, אבל הבנו שיש חשיבות גדולה שהוא יעלה לדיון ציבורי.

נציין שתי עובדות בסיסיות, האחת היא שרוב רובן של הפגיעות המיניות לא מגיעות לפתחו של בית המשפט, והשנייה היא כשכבר הן מגיעות, רוב תשומת הלב של בית המשפט מתמקדת במבצע העבירה ובעבירה עצמה, ונפגעי העבירה כמעט ולא נמצאים על כף המאזניים, עוד יותר במצב בו הנאשם מודה.

עולם הטראומה זר ומתעתע עבור אנשים שלא מכירים אותו מקרוב.

לטראומה פנים רבות.

הן יכולות להיות שקטות, שקופות או כנועות, והן יכולות להיות קשות, תובעניות, דורשות, כוחניות, הודפות ועוד, כאילו באות להוכיח שהעולם לעולם ינטוש, לעולם יאכזב ויעשה איתם עוול, והעולם מגיב בהתאם, מאכזב ומוכיח את מסקנת החיים שנחרטה על בשרם, ומול נפגע העבירה, עומד נער שפשע, והוא באמת מצטער ומבין שפשע ורוצה להתחיל חיים חדשים.

הלב האנושי באופן טבעי יטה אליו, ויהיה סלחני כלפיו, אך למי עומדת זכות הסליחה?

כתיבה בנושא זה עבורנו הינה אתגר שנוגע במקומות עמוקים וכואבים.    

ומה הדיון בעצם ?

האם יש לבית המשפט זכות מוסרית להסתפק בשיקום הנאשם, בהודאתו ובעונש מזערי ובכך לנקות את בעל הדין מאישום שהודה בו ?

השופטת בהחלטתה פותחת לפוגע דלת לחיים חדשים בעוד שאת הנערה היא מאלצת לסלוח בעל כורחה לפוגע שלה, האם אין בעיה במסר שהשופטת מעבירה ?

מי נושא באחריות לשלומה של הנפגעת במידה ופסק הדין הזה גדול עליה ומכריע אותה ?

ושאלת השאלות, האם צדק יכול להיעשות ללא הבנה בהשלכות פסיקה כזו או אחרת על נפגעי טראומה ?

פסק הדין

[pdf_31452]

הכותבות הן שתי נשים אמיצות שחוו פגיעות מיניות ונושאות את הטראומה בכל יום, שעה שעה. הן בחרו להעניק מהידע האדיר שצברו ומניסיונן לנפגעות ונפגעים אחרים: 

יפעה אלבוים

 בת 52, מאמנת אישית בשיטת סאטיה ואדריכלית. בהמשך למסע החלמה אישי אני בוחרת היום לפעול כדי לעורר ולפתח את תודעת החברה בישראל לפגיעות מיניות בילדים, להכרה בקיומה ובמימדיה כמגיפה שקטה והרסנית, ולגיוס הציבור והמערכות האמונות על שלום הציבור, לפעול להקמת מערך לטיפול רב מערכתי, מבוסס חמלה במגיפה, ובנפגעיה.

טלפון: 054-5982247

פייסבוק:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100057074480135

יפעה אלבוים מאמנת אישית בשיטת סאטיה

ליאורה פלד

מטפלת בחרדות וטראומה מהילדות בשיטת איזון חיים.

בת 46, לאחר תהליך החלמה וצמיחה אישי, בחרתי להוביל שינוי בשיח החברתי והמערכתי. לפעול לגיוס המערכות לבניית מערכי מניעה, זיהוי וטיפול ראוי ומכבד כשיש חשש שילד נפגע.

טלפון 050-9555114

פייסבוק:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100002419996426&sk=about

ליאורה פלד, מטפלת בשיטת איזון חיים