פחות משבוע אחרי שפרסמנו את הכתבה הראשונה שלנו בסדרה על פגיעות מיניות בילדים, שם קץ לחייו הרב וסופר הילדים חיים ולדר, בניסיון נואש להתנקות כביכול מהאישומים נגדו תוך שהוא מפקיד בידינו את האשמה על פשעיו.

אז זהו רצינו להגיד לכם כמה מילים על אשמה ופגיעות מיניות.

אשמה ובושה הם ה-DNA של פגיעה מינית בילדות והם מהווים בסיס לעוד הרבה השלכות קשות איתם מתמודד מי שעבר פגיעה בילדות. במעשה ההתאבדות שלו ובמכתבו, רצה חיים ולדר להפקיד בידינו את פשעיו לכאורה למשמורת, כדי שאנו נישא אותם בעולם במקומו. גם רצחת, וגם הורשת.

בעקבות חשיפת פרשה זו, זכינו השבוע כולנו להיחשף לפועלם של הרב שמואל אליהו יו״ר בית הדין הרבני לפגיעות מיניות והרבנים הדיינים ראובן נקאר ואהרן ירחי, המקיימים את הדיבר ״לא תעמוד על דם רעך״ כהלכתו.

תודה לכם שנטלתם את החובה הזו שבאה לפתחכם. כן, את אותה החובה שרבים וטובים נמנעים ממנה שנים.

תודה שפגשתם בחמלה אין קץ את פניה החשופים והפגועים של הטראומה ומשם אתם שואבים את הכוח לעמוד איתנים ואמיצים בשליחות הקשה הזו במקום בו שאר המערכות מתקשות.

גופי הרווחה, החינוך, המשטרה, בתי המשפט, וכל הרשויות האמונות על שלום הציבור, מפחדות להתקרב לתיבת הפנדורה הזו שנקראת פגיעות מיניות בילדים.

כשהם כבר ניגשים לטפל באירועים כאלו, הם באים עם כלים שאינם מותאמים לעולם הטראומה וחסרים את המעטפת התומכת הראשונית והבסיסית ביותר הנדרשת, כדי לאפשר חשיפה של האמת מבעד לטראומה ולהגיע הבנה עמוקה ואמיתית של האירוע, ובכך למנוע מהפוגעים להמשיך ולפגוע בעוד ילדים.

התאבדותו של הרב חיים ולדר חושפת את צו השעה והצורך הבוער בהבנייה רב מערכתית חדשה ומותאמת טראומה, כזו התומכת ומגייסת את מיטב המטפלים ואנשי מקצוע בארץ, אלו החיים ונושמים את עולם הטראומה, להבניית מערכות תומכות בו שותפות כל הרשויות האמונות על שלום הציבור בארץ.

מערך שיאפשר לקולות האילמים והשבורים של ילדות וילדים, נשים וגברים מכל המגזרים שנפגעו מינית לבוא בשעריו ולהשמיע את קולם, במרחב מוגן ובטוח ולקבל הכרה בפגיעה שעברו מבלי לחשוף עצמם לטראומה נוספת.

מערך שיוכל להסיר את משא האשמה מעל כתפי הנפגעים, ולהשיל מעליהם את מעטה הבושה ולהשיבה לבעליה.

מערך שיספק תשתית טיפולית רחבה שתאפשר לנפגעים להתמסר לטפל בעצמם ולהחלים מפגיעתם ועל הדרך לרפא אותנו החברה בישראל מהתופעה הזו שאת מימדיה אנחנו מתקשים לתפוס.

שידעו כל ילדה וכל ילד ברחבי הארץ, שהעולם הוא מקום טוב ובטוח ושמבוגרים תמיד שומרים על ילדים.

הכותבות הן שתי נשים אמיצות שחוו פגיעות מיניות ונושאות את הטראומה בכל יום, שעה שעה. הן בחרו להעניק מהידע האדיר שצברו ומניסיונן לנפגעות ונפגעים אחרים: 

יפעה אלבוים

 בת 52, מאמנת אישית בשיטת סאטיה ואדריכלית. בהמשך למסע החלמה אישי אני בוחרת היום לפעול כדי לעורר ולפתח את תודעת החברה בישראל לפגיעות מיניות בילדים, להכרה בקיומה ובמימדיה כמגיפה שקטה והרסנית, ולגיוס הציבור והמערכות האמונות על שלום הציבור, לפעול להקמת מערך לטיפול רב מערכתי, מבוסס חמלה במגיפה, ובנפגעיה.

טלפון: 054-5982247

פייסבוק:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100057074480135

יפעה אלבוים מאמנת אישית בשיטת סאטיה

ליאורה פלד

מטפלת בחרדות וטראומה מהילדות בשיטת איזון חיים.

בת 46, לאחר תהליך החלמה וצמיחה אישי, בחרתי להוביל שינוי בשיח החברתי והמערכתי. לפעול לגיוס המערכות לבניית מערכי מניעה, זיהוי וטיפול ראוי ומכבד כשיש חשש שילד נפגע.

טלפון 050-9555114

פייסבוק :https://www.facebook.com/profile.php?id=100002419996426

ליאורה פלד, מטפלת בשיטת איזון חיים