ביום שני 22/11/2021 הושקה בכנסת השדולה לגיל הרך, בהובלת מור דקל יו"ר העמותה הישראלית למען הילד בגיל הרך, חה"כ רון כץ ויו"ר הקואליציה חה"כ עידית סילמן והמועצה לשלום הילד.

בהשקה נכחו יותר ממאה משתתפים ובהם בין היתר, יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי, שר הרווחה ח"כ מאיר כהן, שרת הכלכלה חה"כ אורנה ברביבאי, אשרת החינוך חה"כ יפעת שאשא ביטון, חברי כנסת, אנשי חינוך ואנשי מקצוע.

השדולה דנה בשיתופי הפעולה בין משרדי הממשלה הרלוונטיים ותלווה את העברת תחום האחריות למשרד החינוך. שדולה זו מהווה פריצת דרך משמעותית בתחום גילי לידה עד שלוש.

השדולה תתכנס אחת לחודשיים ותדון בנושאי ליבה של הגיל הרך: מעבר הגיל הרך למשרד החינוך, הסדרת מעמד המחנכות והמחנכים לגיל הרך, הכשרות ושכר, הרחבת הסמכויות לרשויות המקומיות, בריאות וטיפול, התנהלות וטיפול בנפגעי עבירה.

מור דקל, יו״ר העמותה ויוזמת הקמת השדולה: ״העמותה למען הילד בגיל הרך חרטה על דגלה את חשיבות הגיל הרך ובכלל את המקום החשוב שיש להורים ולצוותי החינוך- טיפול, בתהליך ההתפתחות של הפעוטות.

מזה שנים מלווה העמותה את השדולות ואת וועדות הכנסת הרלוונטיות העמותה שותפה פעילה ונותנת חשיבות עליונה לנושא ועדיין כל פעם זה מרגש מחדש.

אני מודה לח״כ רון כץ ולח״כ עידית סילמן על פתיחת השדולה, על השותפות האיתנה והדרך רבת השנים.״דקל הוסיפה: " הבסיס הוא היסוד להכל לא ניתן לבנות חברה, מדינה וכלכלה בלי תשתית ראויה נכונה ויציבה. העמותה התרגשה לראות איך הנוכחות בשדולה הייתה מלאה וההירתמות מכל הקשת הפוליטית התחייבה לפעול למען הנושא. הדגשים שעלו מכלל הנוכחים בשדולה הן הנושאים שהעמותה מקדמת לאורך השנים ויתרה מכך היתה הרתמות להמלצותינו על פי מסמך המדיניות שהוצאנו בשיתוף קרן ברל כצנלסון על המעבר למשרד החינוך ב-1.1.22.״

שותפה של דקל להקמת השדולה, חה"כ רון כץ, לשעבר סגן ראש עיריית פתח תקווה:  ״שמחתי והתרגשתי לראות את הנוכחות המרשימה של חבריי השרים וחברי הכנסת ובמקביל את אנשי המקצוע. מכניסתי לתפקיד, פעלתי ואמשיך לפעול על מנת להסדיר את נושא הגיל הרך מגיל לידה עד שלוש ולהקצות את כלל המשאבים הנדרשים לכך. כבר בחודשים האחרונים פעלתי למען שתי מטרות חשובות, יחד עם חברי, שר הרווחה, חה"כ מאיר כהן - הגדלנו את היקף השעות לסייעות ליווי לפעוטות עם ממוגבלויות באופן חסר תקדים. בנוסף, יחד עם חברתי, שרת הכלכלה, חה"כ אורנה ברביבאי, פעלנו להוציא קול קורא לרשויות המקומיות אשר יאפשר לרשות למפות את המעונות הפועלים בתחומה, ולהכשיר את הצוותים המקצועיים במעונות. אני מודה לכל המשתתפים ומבטיח להמשיך ולקדם את שדולה חשובה זו באופן רציף".


חה"כ עידית סילמן: "אני גאה לפתוח את הכינוס הראשון של השדולה לגיל הרך בכנסת הנוכחית. בשנים האחרונות בעקבות פעולות של שדולות קודמות בנושא, חלו תמורות משמעותיות בנושא הגיל הרך, אנו נבקש להמשיך מסורת פרלמנטרית זו. האתגר המרכזי מולו אנו עומדים עתה הוא – העברה בפועל של הפיקוח על מעונות היום, ממשרד הכלכלה למשרד החינוך. המהלך צפוי להתרחש בינואר הקרוב, אנו נבקש ללמוד על התארגנות המשרדים, תוכנית המעבר, הבנת המערכות הקולטות וניתוח האתגרים והפתרונות למהלך זה. לפנינו עוד דרך ארוכה, אבל אני בטוחה שיחד נצליח לקדם את החינוך לגיל הרך בישראל."

שר הרווחה, חה"כ מאיר כהן: ״מברך את חברי ח״כ רון כץ על היוזמה החשובה הזאת והקמת השדולה ביחד עם יו״ר הקואליציה ח״כ עידית סילמן. אני שמח לבשר שיחד עם חה"כ רון כץ, הוספנו 7.5 מליון שקלים לטובת הגדלת שעות סייעות הליווי בפעוטונים, התוספת המאושרת כעת, תאפשר הכפלת השעות לכל הילדים שמקבלים שעתיים בלבד, ותוספת שעה למי שמקבל 4 שעות. מדובר במאות ילדים שיקבלו יותר סיוע ומאות הורים שישתחררו יותר למעגל העבודה, ביחד ובשיתוף פעולה אנחנו נמשיך לפעולה למען המטרות החשובות שהשדולה פועלת למענם״

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון בהשקת שדולת הגיל הרך, לקראת מעבר מסגרות הגיל הרך למשרד החינוך: ״הגיל הרך היה שטח הפקר - כעת מניחים היסודות למהפכה. 
העברת נושא הגיל הרך למשרד החינוך היא לא סוף מעשה, אלא התחלה. הגיל הרך היה שטח הפקר. עברנו דרך לא פשוטה בכנסת ב-6 השנים האחרונות, במלחמה על חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות, שהצלחנו להעביר בנחישות ועקביות, ולאחר מכן חוק המצלמות במעונות ובפעוטונים.

אלה היו בשורות ענקיות אבל הן רק השכבה הראשונה בבניין הגדול של המהפכה הנדרשת בגיל הרך.

בתחילה, כשדיברנו על כך שהמעונות חייבים לעבור למשרד החינוך זה נראה כמו חלום רחוק. אנו קרובים להגשים אותו. אנו יוצאים לתהליך שידרוש סבלנות ונחישות על מנת לבנות מערך מקצועי ומקיף. מכאן חשיבות השדולה בכנסת, שתשמור על הנושא על סדר היום."

לגלריית תמונות מהאירוע לחצו על קישור זה