לפני 22 שנה, כפרייה פולניה בכפר רוסקו ליד אושוויץ הביאה למוטי מלאכי (מי שהיה ראש מטה משלחות הנוער בפולין), יותר מ-150 דפי נגינה, אשר הכילו תווים השייכים לתזמורת הכינורות של אושוויץ. התווים נרכשו והובאו לישראל.

לאחר זמן מה, באחת מנסיעותיו לפולין, ליווה מוטי קבוצת מוזיקאים סלוניקאים לאושוויץ והציג בפניהם את התווים. מר ז'ק סטרומה ז"ל מסלוניקי , זיהה מיד את התווים מהם ניגנה תזמורת כלי הקשת של אושוויץ מאחר והוא היה אחד הנגנים בתזמורת! אותה תזמורת קיבלה את פני הבאים לשער מחנה הריכוז וההשמדה וניגנה כשהאסירים נשלחו למותם והנעימה את זמנם של הסוהרים הגרמנים.

מר מלאכי מסר לפני כשלוש שנים וחצי את התווים למיכל אשר, מנהלת המרכז העירוני להנצחת השואה ע"ש רות טטרקו, שיחד עם אריה ימיני, מנכ״ל היכל התרבות, יצרו קשר עם הכנר אייל שילוח (המלמד ומרכז את כיתות האמן הבינלאומיות "היסטוריה, מוזיקה וזיכרון" בחסות בית טרזין שבגבעת חיים, וכן מרכז את הוראת כלי הקשת בקונסרבטוריון העירוני של פתח תקוה), שהפך את התווים הנדירים לקונצרט מיוחד וגייס למשימה גם את הפסנתרן והמלחין דר׳ יורי ברנר אשר עיבד יצירה אחת מבין כל היצירות.

 ב- 27.12.20 התקיים הקונצרט הראשון והמרגש "כינורות מהשואה".

בעקבות הקונצרט הראשון, יצרו קשר עם המרכז העירוני להנצחת השואה מספר משפחות שקרובי משפחותיהם ניגנו בתזמורת וב- 19.8.21 בשעה 19:00 בהיכל התרבות יתקיים קונצרט נוסף "חזרת התזמורת" בו יועבדו יצירות נוספות מאותם תווים והמשפחות יוזמנו לקונצרט זה.

משה פלדמר יו"ר המרכז העירוני להנצחת השואה, "הציווי "לזכור ולא לשכוח" מלווה אותנו כל השנה ומחובתנו למצוא את הדרכים השונות לקיים זאת. ההזדמנות להחיות מחדש יצירות מקוריות שבוצעו והולחנו ע"י אסירים יהודיים במחנות ההשמדה ולהביא זאת בפני הציבור הרחב באמצעות מוזיקאים ישראליים צעירים מפיחים רוח חיים באותם היצירות, והינה דרך נוספת להנצחת מאורעות השואה".

ראש העיר רמי גרינברג "אין לי ספק כי המנגינות שיושמעו בערב יעלו זיכרונות קשים בקרב רבים אך ניצחון הרוח, ניצחון העם היהודי הוא שצריך לחזק את השורדים ואת כלל המאזינים!"