איך מאייתים מכתש באנגלית?

makhtesh

המקום היחיד בעולם בו יש מכתשים זה כאן אצלנו, המילה הומצאה לפני קום המדינה בטיול שעשו חניכי המחנות העולים במכתש הקטן.

אורך מסלול -  9 ק"מ

משך זמן - 5 שעות

דרגת קושי - בינונית 

המסלול שאותו עושים בד"כ המטיילים הוא פרסת נקרות, אם יש 2 מכוניות עדיף להתחיל את המסלול בנחל ארדון.

לוגיסטיקה ונסיעות: רושמים בוויז  "חניון יום עין סהרונים" משאירים רכב אחד ונוסעים אל  "חניון יום רמת סהרונים", במכתש רמון יש פקחים של הרשות לשמירת טבע, בד"כ לא קורה למכוניות כלום והמקום די בטוח.

אם יש לכם כלבים, ניתן לטייל איתם בשמורה רק כאשר הם קשורים.

חייבים להצטייד מים, כובע, קרם הגנה, שקית ללכלוך ויוצאים לדרך.   

 

מכתש רמון הוא זכוכית מגדלת למה שקורה בבטן האדמה, כמו עוגת שכבות מצופה שוקולד אשר ניתן לראות ממה היא מורכבת רק כאשר לוקחים כפית וחופרים  בה באמצע.
 

הטבע חפר בעצמו במכתש להראות לנו את בטן האדמה.   

נתחיל ללכת על שביל המסומן בצבע שחור  עד שנגיע לנחל, השביל עובר על ריצוף טבעי קשה, נוצר מדייקים עתיקים, כאשר נגיע לנחל נראה עץ שיטה גדול, עץ שיכול לתת לנו צל מצוין לארוחת בוקר, קפה או סתם לנוח, מי שבכושר ילכו לשביל המסומן בצבע כחול יטפסו על גבעת חרוט השחורה, גבעה שנראית כמו הר געש אבל שרדה במקומה בזכות שתי דייקים שנמצאים מתחתיה ויוצרים יסודות מעולים אשר המשמרים את הגבעה כך בניגוד לסביבתה שעברה בליה, הצבע נוצר בגלל חום עצום של מגמה שהייתה מסביב לסלעי אבן חול שיש בסביבה. 

בשלב מסוים עוברים לשביל האדום, לאחר 50 מטר שביל העלייה ירוק לגבעת חרוט.

מהפסגה ניתן לצפות על חלק מהמכתש רואים את רמת סהרונים בקעת מחמל בצפון בקעת ארדון מצפון מזרח., כרבולת חרירים ועוד.

לאחר שסידרנו נשימה, התרשמנו מהתצפית נרד חזרה בשביל הירוק עד המפגש עם השביל האדום אתו נמשיך עד שיגיע לנחל ארדון בדרך נעבור על דייק שלילי עד שנגיע אל המסלול השחור  שם נפנה ימינה.

בחלק הצפוני של נחל ארדון נראה לאורך כל הדרך צבעים שונים על הקירות, הצבעים נוצרים ממינרלים שונים שנמצאים בחול, תחמוצות ברזל יוצרות את הצבע האדום, הנחושת יוצרת את הירוק, מנגן יוצר את הצהוב את הכתום יוצרת הגופרית.

בנחל ארדון ניתן ללכת ולראות דייקים יפים מאוד.

מה זה דייק? מתחתנו, בתוך האדמה הדברים זזים, זה לא סתם סלע שיורד עד לגרעין כדור הארץ, יש חלקים קשים יש חלקים צמיגים "מגמה".

בגלל החום הרב המגמה מחפשת דרכים לעלות ולהתקרר, המגמה מוצאת סדקים ועולה דרכם, בשלב מסוים המגמה לא מצליחה לפרוץ דרך למעלה ומוצאת סדקים באבני חול לצדדים, סדקים מתמלאים במגמה חמה שמשנה את הסלע אתו המגמה הייתה במגע  וגם אופה אותו.

הדייקים בנחל ארדון הגיעו מאותו מקור והתפצלו מנקודה מרכזית אחת מדרום למכתש.

ליד הדייק יש עוד עץ שיטה סלילנית, מי אמר שאין צל במדבר…

כאשר הולכים על נחל ארדון רואים ממזרח את כרבולת חרירים, כאשר תהיו שם תבינו למה כרבולת, נצמדים לשביל השחור, ההליכה נעשית קצת יותר קשה מכיוון שבקצה הנחלים מגיעים כל הסלעים שעברו שחיקה ובליה הפכו לחצץ דק, חולות הוסעו על גבי הנחלים ואנחנו הולכים על החול וחלוקי נחל קטנים.

 

אנחנו נמצאים בשלב הזה בכניסה לנחל נקרות, הנחל המתחבר למכתש ממזרח ומנקז את כל נחלי המכתש.

אנחנו נכנסים לתוך פרסת נקרות, בחורף הגבים מלאים מים וניתן לעבור אותם בשחייה או לעקוף אותם, חוויה מרעננת וכפית, בדרך נראה עוד תופעות גיאולוגיות מעניינות, מדפי גיר שהקרטון מתחתם נשחק נשארו תלויים באוויר ועוד.

בסוף פרסת נקרות נגיע לעין סהרונים, בחורף ובאביב יש מים, בקיץ צריך לחפור לתוך מעיין שהוא למעשה הנחל שזורם מתחת לקרקע נקרא "תמילה" נראה את   שיחי הקנה , האשלים שמגיעים עם השורשים לעומק, גללים של פראים שהושבו לטבע, בהחלט נווה מדבר מדהים.

על עין סהרונים נמצא בצד סהרונים, תחנת דרכים נבטית , הרכב שהשארנו ימתין לנו בחניון עין סהרונים.

ניסע לאסוף את הרכבים שהשארנו בחניון יום רמות סהרונים. 

במכתש יש מסלולים מעניינים נוספים:

תהנו ושתפו בתגובות איך היה