לראשונה מאז 1995 מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את מספר הדירות בכל היישובים בישראל והתוספת שלהן בכל שנה בעשור האחרון - והנתונים עשויים לשפוך אור על מצוקת הדיור האמיתית והמחסור בדירות שקיים בערים רבות בישראל.

לפי הנתונים, בעיר פתח תקווה כמות הדירות מסתכמת נכון לסוף 2020 בכ-86 אלף דירות, לעומת כ-73 אלף נכון ל-2012. מדובר בתוספת של כ-13,000 דירות לכמות הדירות בעיר בכל התקופה - עלייה של 18% בכמעט עשור. בכל שנה התווספו בממוצע כ-1,500 דירות לעיר, הרבה פחות מהגידול הדמוגרפי..

לטענת ארגון הקבלנים, עיר כמו פתח תקווה היתה אמורה להוסיף לפחות כ-1,720 דירות כל שנה (2% ממצאי הדירות הקיים בה) – רק כדי לספק את הגידול הטבעי הפנימי בעיר ובלי לכלול את תוספת התושבים שעוברים לעיר.

לדברי אהרון דינוביץ, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים פתח תקווה, "הנתונים מאשררים את מה שאנו טוענים כבר שנים רבות – אין מספיק דירות בעיר פתח תקווה, אין מספיק בנייה, והמחסור לצערי רק ילך ויחריף בשנים הקרובות, במיוחד ברקע משבר הקורונה. פתח תקווה היא מבוקשת מאוד למגורים - לעיר מתווספים בכל שנה אלפי תושבים חדשים והם צריכים מקום לגור בו, אך כמות הדירות בעיר איננה מספיקה כדי לענות על הביקוש שלהם. אני קורא למקבלי ההחלטות בעירייה וכן בממשלה – הגיע הזמן לדאוג לתושבי פתח תקווה, לעודד את הבנייה בעיר, להגביר משמעותית את קצב מתן היתרי הבנייה ולשחרר חסמים נוספים שמעכבים משמעותית את הבנייה בפועל - כדי שניתן יהיה לספק לתושבים קורת גג איכותית".

ברמה ארצית, בשנים 2012-2020 חל גידול של כ-16% במספר הדירות בעיריות ובמועצות מקומיות - תוספת של כ-354 אלף דירות. נכון לסוף השנה החולפת, היו בישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים. האחוז הגדול ביותר של הדירות נכון לשנת 2020 היה במחוז המרכז – 25% מכלל הדירות, ובמחוז ת"א – 20%. המספר הגבוה ביותר של הדירות היה בירושלים – 235 אלף דירות, ואחריה ת"א עם 211 אלף דירות.

יו"ר ארגון קבלני פתח תקווה אהרון דינוביץ'