מביאים כבוד לפתח תקוה!

7 תלמידי תיכון מפתח תקוה ישתתפו בתחרות "מדענים ומפתחים צעירים בישראל 2021".

תחרות ארצית המתקיימת זאת השנה ה-24, כחלק מאירועי השבוע הלאומי למדע, תתקיים גם השנה במתכונת מקוונת. התחרות, בניהול מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, תתקיים ב- 14-16 במרץ,  30 שופטים ממיטב החוקרים ממוסדות אקדמיים בארץ, מהנדסים ואנשי תעשייה מתקדמת יבחנו ויעריכו את הפרויקטים. לזוכים בתחרות יוענקו מלגות לימודים והם ייצגו את ישראל בתחרות רג'נרון אייסף בארה"ב, בתחרות מדענים ומפתחים צעירים של האיחוד האירופי  וישתתפו במחנה מדעי באירוח ממשלת גרמניה.

התלמידים שעשו עבודות גמר ברמה של 5 יח"ל יציגו פרויקטים מצטיינים פרי עבודה ומחקר של חודשים רבים, בתחומי הטכנולוגיה, מדעי המחשב, פיזיקה, כימיה, מדעי הסביבה, מדעי החברה, מדעי החיים, ספרות והיסטוריה.

צילום: חמוטל לוטן

העבודות שיציגו המדענים והמדעניות מפתח תקוה: גל שווד, טל תמם וליאור שחם מתיכון שש שנתי יצחק שמיר, יציגו את עבודתם: מערכת למניעת הונאות בחירות באמצעות שילוב טכנולוגיה בקלפי. בפרויקט מופו סוגי הזיופים וההונאות והיקף התרחשותם בארץ ופותחה מערכת למיגור ומזעור הזיופים וההונאות. הפתרון כולל הוספת אמצעים טכנולוגיים לארגז הקלפי ולפרגוד בקלפי אשר יעקבו אחר כמות המצביעים, משך ההצבעה, פגיעות מכוונות בקלפי ויציפו התראות על מצבים חריגים.

מאי שעשוע וליאור סטרוב, מהרב תחומי עמל ב' יציגו את עבודתם: מקל חכם לעיוורים. המערכת שפותחה מסייעת לבעלי לקות ראייה ומקלה בחיי היום יום על ידי מתן מידע על מיקומם והמכשולים שלפניהם. המערכת היא תוספת על מקל העוזר בעזרת שימוש בחיישנים ונתוני ה GPS מהטלפון ושמועברים לשרת שמחזיר את הכתובת הנוכחית. המקל מאפשר ללקויי ראייה להיות עצמאיים יותר ולהתנייד במרחב לא מוכר, דבר שלא התאפשר להם עם המערכות הקיימות.

נתנאל טלר מתיכון שש שנתי יצחק שמיר, יציג את עבודתו: מערכת משחקים לשיפור מוטוריקה ותיאום עין יד. בעיות במוטוריקה עדינה ובתיאום עין יד קיימות כתוצאה מלקויות מולדות, תאונות או פציעות.. הטיפול המסורתי משעמם ונעדר משוב וכתוצאה מכך המטופל עלול שלא להתמיד ולכן התקדמותו תעוכב.. מערכת המשחקים פותחה במטרה להפוך את הטיפול למהנה, להחדיר מוטיבציה ולתת משוב מבלי להתפשר על היעילות. המערכת משפרת את תהליך הריפוי והשיקום ומהווה הוכחת היתכנות עבור התחום, ניתן להחליף בה את האביזרים לאביזרים המטפלים גם בתחומים אחרים ובכך היא פורצת דרך.

דניאל חממי, מתיכון אחד העם, תציג את הפרויקט שלה השפעת החלבון p-selectin אשר מופרש בין תאי הגליובלסטומה לתאי המיקרוגליה על התפתחות גידול המוח גליובלסטומה. 

התחרות תתקיים במתכונת מקוונת, בחדרי זום (zoom), השופטים ישמעו ביום הראשון  עבודות מתחום הדעת שלהם וביום השני עבודות מתחומים אחרים ובסופו יקיימו דיון מסכן ויבחרו את הזוכים. כל העבודות יוצגו גם לקהל הרחב באתר התחרות. טקס ההכרזה על הזוכים יתקיים ב- 16 במרץ בשעה 18:00 וישודר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של מוזיאון המדע.

משתתפי תחרות מדענים צעירים 2019 צילום: יובל כהן אהרונוב

"תחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל" מתקיימת כחלק מאירועי השבוע הלאומי למדע בניהולו של מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, ובשיתוף משרד החינוך-מנהל מדע וטכנולוגיה, האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וקרן גורן-מונטי-פרארי באמצעות הקרן לירושלים. בתחרות השנה יקחו חלק 63 מדענים ומדעניות, בגילאי 17-21 מכל רחבי המדינה, אשר יציגו 55 פרויקטים. התחרות הינה חלק מתוכניות המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי לעידוד ושיתוף פעולה בין מדענים צעירים  באירופה וישראל, ושל התחרות העולמית היוקרתית ריג'נרון אייסף  Regeneron-ISEF בארה"ב. התחרות נתמכת על ידי משרד החינוך – מינהל מדע וטכנולוגיה וקרן גורן-מונטי-פרארי באמצעות הקרן לירושלים והיא מתקיימת בשיתוף עם האקדמיה הלאומית למדעים והאיחוד האירופי.

לזוכים בתחרות יוענקו מלגות לימודים והם ייצגו את ישראל בתחרות רג'נרון אייסף בארה"ב, בתחרות מדענים ומפתחים צעירים של האיחוד האירופי  וישתתפו במחנה מדעי באירוח ממשלת גרמניה (במידה והמצב יאפשר).

בראש צוות השופטים של התחרות - הפיזיקאי, פרופ' חנוך גוטפרוינד, מהאוניברסיטה העברית, ולצדו שופטים מבכירי האקדמיה והתעשייה בארץ. את המדענים והמפתחים הצעירים מלווים לכל אורך המיונים, ההכנות ובמהלך ימי התחרות מנחים ודוקטורנטים, בהנחייתו של  פרופ' גדי גלזר מהאוניברסיטה העברית, עובדי פיתוח של חברת אינטל וצוות מוזיאון המדע.

במסגרת התחרות יוענקו פרסים למקום ראשון, שני ושלישי וכן ציונים לשבח על עבודות בולטות וייחודיות זאת לצד השתתפות במחנה מדעי באירוח ממשלת גרמניה וזכייה במלגות ללימודים גבוהים במוסדות אקדמיים שונים בארץ. בנוסף, יזכו הזוכים להשתתף בפורום השווייצרי לכשרונות, במסגרתו מאז 2009 נפגשים מדי שנה בשוויץ כ-70 תלמידים מכל רחבי אירופה בברן שבשוויץ, על מנת לדון עם מומחים ומקבלי החלטות בבעיות הגלובליות העומדות לפתחנו.

מידע נוסף אודות התחרות באתר מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים: https://www.mada.org.il/young/about