דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חדשות בפתח תקווה

הכנסת ציינה היום את יום העוני. במהלך הדיונים בכנסת הוצג סקר שממנו עולה כי 68% מהמשפחות החיות בעוני מ

פורסם בתאריך:


הכנסת ציינה היום את יום העוני. במהלך הדיונים בכנסת הוצג סקר שממנו עולה כי 68% מהמשפחות החיות בעוני מוותרות על רכישת מזון.

 
 
 

מחקר: 68% מהמשפחות החיות בעוני מוותרות על רכישת מזון; אב חד הורי: אין לי כסף לטיפול שיניים והן נושרות

ציון יום העוני בכנסת: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום מספר דיונים בנושא, במהלכם הוצג סקר שערכה הקרן לידידות באמצעות מכון שווקים פנורמה בקרב אנשים החיים בעונימהסקר עולה כי: 68% מהמשפחות החיות בעוני נאלצו לוותר בשנה האחרונה על קניית מוצרי מזון לבית בגלל קשיים כלכליים, 52% מהאנשים החיים בעוני ויתרו על טיפול רפואי, טיפול שיניים או רכישת תרופות (גידול של 11% לעומת סקר דומה שנערך בשנת 2014), ל-30% מהאנשים החיים בעוני אין בבית ריהוט תקין (גידול של 5% לעומת 2014), ל-25% מהאנשים החיים בעוני אין בבית מוצרי חשמל תקינים (גידול של 8% לעומת 2014), ל-27% מבני משפחות החיות בעוני אין בגדי חורף, ול-35% מהם אין ספרי לימוד לילדים.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף אמר בדיון"בין 200 ל-300 אלף משפחות נמצאות כרגע במצוקה קשה הדורשת סיוע מיידי. שירותי הרווחה נמצאים בתת תקצוב, ומי שמשלים את החסר אלה עמותות כמו הקרן לידידות, אשר מוסיפה בשנה 30 מיליון שקלים ל-45 המיליון שמקציבה המדינה ל"כספים גמישים" המותאמים פרטנית לצרכי פונים ללשכות הרווחה. זו פרופורציה לא סבירה".

 

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין: "בושה למדינת ישראל. האם הפרופורציה הזאת אתית? הלוואי שהיה ניתן לתת לחברי הכנסת להרגיש פעם מה זה לחיות בעוני, עם מחסור בצרכים כה בסיסיים". סמנכ"לית תכניות בקרן לידידות, יעל עמאר"התעקשותו של משרד האוצר להפנות כספים לסיוע רק דרך המוסד לביטוח לאומי היא חרפה. אנשים נמצאים במצב חירום והם זקוקים לכסף מחר בבוקר. צריך לאפשר לעובדי רווחה קופה קטנה לעזרה".

 

מנכ"ל המרכז לעיוור, נתי ביאליסיטוק כהן: "קשיש עיוור פנה אלינו כי קר לו ואין ביכולתו לרכוש תנור. בגלל חשש מבטיחותו רכשנו עבורו רדיאטור ולא תנור, אך סירב לקבל אותו כי פחד מחשבון חשמל גבוה יותר".

 

ח"כ עבדאללה אבו-מערוף (הרשימה המשותפת) הדגיש את חשיבות סבסוד טיפולי השיניים לאנשים החיים בעוני.

יואב טמם, אב חד-הורי ל-4 ילדים: "אני חולה סוכרת, וזקוק לטיפולי חניכיים. לשכת הרווחה נתנה לי 500 ש"ח עבורם, אבל עלותם היא אלפי  שקלים ואין לי כסף לשלם את יתרת הסכום. כתוצאה מכך נושרות לי שיניים. אני לא יכול ללעוס, אז בולע וכמעט נחנק. אני זקוק לתזונה בריאה לסוכרת, אבל אני לא יכול לקיים אותה בלי שיניים".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) קרא לבתי ספר לרפואת שיניים בישראל ליזום תכנית לטיפול שיניים לעניים.

ח"כ אלאלוף הודיע כי הוא מתכוון לפעול על מנת להכניס את רפואת השיניים למבוגרים לסל הבריאות.